Pohyb mimo cvičení: proč a jak ho jednoduše zařadit do vašeho dne

Pohyb mimo cvičení je extrémně důležitý. 

Lidské tělo je přizpůsobené neustálému pohybu. Jsme stvořeni k chůzi, běhu a fyzické práci. Prosezená pracovní doba v kanceláři proto není ideální. Nárazovým cvičením to úplně nespravíte, přirozeným pohybem ale ano! 🤩 Takže co dělat pro zařazení přirozeného pohybu do každodenního života?

Ráno dělá den

Vstát z postele a autem se přesunout rovnou před dveře kanceláře je po ránu možná příjemné, se zdravým životním stylem to ale moc nejde dohromady. Zkuste na to jít jinak a vyhradit si klidně jen 5 minut na ranní protažení. Tahle malá časová investice se vám opravdu vyplatí. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že od té doby, co se každé ráno protáhnu, mám celý den víc energiecítím se skvěle. Nemusíte hledat žádné speciální cvičení, stačí intuitivně protáhnout tělo podle pocitu. Jestli ale chcete postoupit na další level, zkuste ranní jógu. Na YouTube najdete skvělá videa s cvičením, které vás příjemně připraví na nový den. Já ráno nejradši cvičím podle Boho Beautiful. Taky se mi moc líbí český YouTube kanál Jóguj online, kde je cvičení krásně vysvětlené a videa mají uvolněnou atmosféru. A protože rannímu protahování opravdu fandím, 3 videa zaměřená na ranní cvičení mám i na mém YouTube kanále.

přirozený pohyb během dne, v přírodě

Krátké procházky během dne

Pokud máte sedavé zaměstnání, každý krok se počítá! Možná máte v hlavě nastavený konkrétní počet kroků, který byste rádi každý den ušli. Nachodit je průběžně během celého dne je pro zdraví lepší než nárazový pohyb odpoledne po práci. Zkuste:

– Jít do práce pěšky (alespoň část cesty),
– o polední pauze na chvilku vyrazit ven z budovy,
– na menší nákup dojít s batohem na zádech,
– místo jízdy výtahem a na eskalátorech vyběhnout schody,
– dojít si pro objednané jídlo přímo do restaurace,
– záměrně si o kousek prodloužit cestu (třeba přes park).

přirozený pohyb každý den

A ješťe malé připomenutí: déšť, zima a horko nejsou důvodem nechodit pěšky. Ono to počasí při pohledu z okna většinou vypadá mnohem hůř, než jaké je ve skutečnosti. Uvidíte, že i s deštníkem je venku fajn 🙂

Pozor na dlouhé sezení

Dlouhodobé sezení se stalo novodobou epidemií a je úplně běžné prosedět až 15 hodin denně. Nehybná poloha vsedě je špatná nejen pro naše fyzické, ale i psychické zdraví. Většina z nás sezení kvůli práci úplně vyřadit nezvládne, všichni ale můžeme omezit jeho negativní následky:

– Seďte se vzpřímenými zády, aktivním břichem a oběma nohama na zemi (nedávejte si nohu přes nohu),

– každou hodinu na chvíli vstaňte od stolu, projděte se a protáhněte.

Ideální by bylo nesedět déle než 20 minut v kuse, to se ale podaří málokomu. Nevzdávejte to, i 5 minut protahování každou hodinu pracovní doby dá za den dohromady víc než půlhodinu aktivity. A to je super!

Pohyb jako zábava

Radost z pohybu můžete najít i tam, kde byste ji možná nečekali. Co třeba:

– Vzít si kafe do ruky a místo posezení v kavárně se s kamarádkou projít v parku,
– nebrat úklid jako otravnou nutnost, ale jako skvělou příležitost, jak se hýbat,
– u vaření si trochu zatancovat,
– místo na návštěvu pozvat známé na výlet. 

A dalo by se pokračovat. Tímhle článkem jsem chtěla připomenout, že 3 hodiny posilovny a zbytek týdne na gauči nikomu ke zdraví nepomůžou. Choďte, hýbejte se a mějte z toho radost! 🌷